Utställning 2018

Här kommer nu resultat och lite bilder från vår årliga utställning som i år hölls på Ale BK i Nödinge, söndagen den 13 maj.

Domare för dagen var Tord Lundborg Zaar.

Antal deltagande hundar: 18 vuxna (6 hanar och 12 tikar) och 1 valp.

Foto: Malin Johansson

 

Best In Show                     Perchwater Queen Of Dreams, Äg. Frida Ankerson

Best in Show-R                 SE U(U)CH NO UCH SE VCH Allert´s Grace Land, Äg. Anette Ribba Blixt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Valpklass 2, BIS-valp         Westerner Be Delicious, Äg. Petra Floryd

BIS-Unghund                   Perchwater Queen Of Dreams, Äg. Frida Ankerson

BIS-Junior                        Cocker´n Pals SummerOf Love, Äg. Elisabeth Hammarlund

BIS-Junior R                    Perchwater Sweet `N`Salty, Äg. Frida Ankerson

BIS-Veteran                     Bergkällans Indios Cheyenne, Äg. Ingrid Svensson

 

Bästa Hane

  1. SE U(U) CH NO UCH SE VCH Allert´s Grace Land, Äg. Anette Ribba Blixt
  2. NORD JW-16 DK JW-16 NO JW-16 SE (U) UCH DK UCH Midnight Train´s Bon Jovi, Äg. Frida Ankerson
  3. Wavecatcher Divine Daylight, Äg. Jenny Mattsson
  4. Perchwater Sweet´N`Salty, Äg. Frida Ankerson

Bästa Tik

  1. Perchwater Queen Of Dreams, Äg. Frida Ankerson
  2. Wavecatcher Divine Diamond, Äg. Jennie Jedenberg
  3. Cocker´n Pals Summer Of Love, Äg. Elisabeth Hammarlund
  4. Bergkällans Indios Ceyenne, Äg. Ingrid Svensson

Parklass

  1. Jennie Jedenberg med Wavecatcher Divine Diamond och Wavecatcher Divine Daylight
  2. Petra Floryd med Westerner Be Delicious och Accounts Blue Velvet.

Barn med hund

Hedda Distner med Lönnbackens Lillipup, ”Svea”

Västsveriges Snabbaste Cocker

Lönnbackens Lillipup ”Svea”, Äg. Jeanette Distner


Valpklass 2, BIS-valp         Westerner Be Delicious, Äg. Petra Floryd

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BIS-Unghund                   Perchwater Queen Of Dreams, Äg. Frida Ankerson

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BIS-Junior                        Cocker´n Pals SummerOf Love, Äg. Elisabeth Hammarlund

BIS-Junior R                    Perchwater Sweet `N`Salty, Äg. Frida Ankerson

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BIS-Veteran                     Bergkällans Indios Cheyenne, Äg. Ingrid Svensson

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bästa Hane

  1. SE U(U) CH NO UCH SE VCH Allert´s Grace Land, Äg. Anette Ribba Blixt
  2. NORD JW-16 DK JW-16 NO JW-16 SE (U) UCH DK UCH Midnight Train´s Bon Jovi, Äg. Frida Ankerson
  3. Wavecatcher Divine Daylight, Äg. Jenny Mattsson
  4. Perchwater Sweet´N`Salty, Äg. Frida Ankerson

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bästa Tik

  1. Perchwater Queen Of Dreams, Äg. Frida Ankerson
  2. Wavecatcher Divine Diamond, Äg. Jennie Jedenberg
  3. Cocker´n Pals Summer Of Love, Äg. Elisabeth Hammarlund
  4. Bergkällans Indios Ceyenne, Äg. Ingrid Svensson

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Parklass

  1. Jennie Jedenberg med Wavecatcher Divine Diamond och Wavecatcher Divine Daylight
  2. Petra Floryd med Westerner Be Delicious och Accounts Blue Velvet.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Barn med hund

Hedda Distner med Lönnbackens Lillipup, ”Svea”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Västsveriges Snabbaste Cocker

Lönnbackens Lillipup ”Svea”, Äg. Jeanette Distner

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ett stort tack till vår domare, Tord Lundborg Zaar!